Сон, його значення в житті людини. Гігієна сну

РЕФЕРАТ на тему :

"Сон, його значення в житті людини. Гігієна сну"

Вступ

У людей і тварин сон і бадьорість ритмічно змінюють один одного. Проте, наскільки сон необхідний для життєдіяльності організму, можна судити хоча б по тому, що повне позбавлення сну люди і тварини переносять набагато важче ніж голодування, і дуже швидко гинуть. Проведено спеціальний дослід: одних собак цілком позбавили сну, а інших – їжі. Перші загинули на 5-ий день, а другі були живі і після двадцяти п'яти денного голодування.

Що ж таке сон? Від чого він виникає, чому така велика потреба в ньому? Відповісти на це питання намагалися не раз. На початку нашого століття французькі дослідники Р. Лежандр і А. Пьєрон провели досліди, з яких зробили висновок: причина сну – нагромадження в крові протягом дня гіпнотоксину, або "отрути сну". Швейцарський фізіолог В. Гесс у 1931 році висунув припущення про те, що існує особливий "центр сну", тому що в його дослідах роздратування визначених ділянок мозку викликало сон. Але дуже багато спостережень суперечили цим теоріям. Так, наприклад, близнюки, що зрослися, організм яких володів загальним кровообігом, могли спати в різний час.

Були й інші теорії, що не знайшли наукового підтвердження.

У сучасній науці найбільш широке визнання одержало навчання про сон, розроблене І. П. Павловим і його послідовниками. Експерименти показали, що і потреба в сні, і його фізіологія визначаються насамперед вищим відділом нервової системи – корою великих півкуль головного мозку, що "тримає у своєму веденні всі процеси, що відбуваються в тілі". Нервові клітини, що складають кору великих півкуль головного мозку, володіють у порівнянні з всіма іншими клітинами й органами тіла найвищою здатністю відповідати на найменші роздратування. Надходячи через органи почуттів у мозок із зовнішнього і внутрішнього середовища організму, ці роздратування збуджують діяльність кіркових клітин, і вони посилають імпульси-розпорядження до виконавчих органів нашого тіла (м'язам, залозам і т.д.). Однак ця найважливіша біологічна властивість клітин мозку – висока реактивність – має і зворотну сторону: кіркові клітини надзвичайно тендітні і швидко стомлюються. І тут як засіб самозахисту, що охороняє ці ніжні клітини від виснаження і руйнування, виступає інший нервовий процес – гальмування, що затримує їхню діяльність.

Гальмування, так само як і протилежний нервовий процес – збудження не стоїть на місці: виникаючи в якій-небудь ділянці кори великих півкуль, воно може переходити на сусідні. А якщо йому не буде протистояти порушення в інших частинах кори, то гальмування може поширитися по всій його масі і навіть опуститися на нижчі відділи мозку. Така розгадка внутрішнього механізму сну.

Сон – це розповсюджене гальмування, що охопило всю кору великих півкуль, а при глибокому сні – що "спускається" і на деякі нижчі відділи мозку. Зрозумілі і причини сну. Сон виникає в умовах, сприятливих для перемоги гальмування над збудженням. Так, сонетворно діють і довго, ритмічно повторювані слабкі і помірні роздратування – цокання годин, перестук коліс потяга, тихий шум вітру, монотонна мова, неголосний одноманітний спів, - і повна відсутність роздратувань у навколишнім середовищі, наприклад припинення шуму, вимикання світла і т.п.

Усе, що знижує працездатність нервових клітин мозку, - стомлення, виснаження, перенесене важке захворювання – підвищує потребу в сні, збільшує сонливість. Прослідкуйте за собою, і ви переконаєтеся, що в результаті роздратувань, що падають на мозок на протязі дня, до вечора розвивається стомлення, а з ним і бажання спати – сигнал про наполегливе бажання організму до відпочинку.

Вивчення гальмування показало, що воно не просто перешкоджає подальшій роботі нервових клітин. Під час цього зовні пасивного стану ( саме тільки зовнішнє, тому що в цей самий час усередині клітини відбуваються активні процеси обміну речовин) клітини мозку відновлюють нормальний склад, набирають сили для подальшої активної роботи. В сні, коли загальмована більша маса мозку, створюються найбільш сприятливі умови не тільки для відновлення працездатності нервових клітин мозку, що найбільше "бідують" у такому перепочинку, але і для відпочинку всього організму.

При спокійному сні тіло сплячого нерухоме, очі закриті, м'язи розслаблені, подих уповільнений, контакт із навколишнім середовищем відсутній, але у всіх частинах, органах і системах організму в цей час відбуваються активні, життєво важливі процеси, що сприяють його самовідновленню. Багато хто з жалем говорить, що на сон доводиться витрачати, біля третини життя. Але це даремне засмучення. Адже тільки завдяки снові ми можемо щодня з новими силами успішно працювати й активно відпочивати – читати, грати в рухливі ігри, займатися спортом, відвідувати театри, кіно і т.п.

Сон

Частина мозку, що керує сном, називається ретикулярною формацією центрального ядра мозкового стовбура. Нейрони в цій частині головного мозку утворюють мережу з'єднань по всій центральній нервовій системі. У цій частині мозку домінують три типи нейронів. Вони виділяють нейротрасмітери, норадренолін, допамін і серотонін. Вважається, що серотонін здатний робити в мозку зміни, що викликають сон. Інші речовини, що визивають сон виявлені в крові, сечі, цереброспинальній рідині і мозковій тканині. До них відносяться DSIP, пептид, що викликає дельта-хвильовий сон, і "речовина S", що може викликати повільний сон. Взаємодія між цими речовинами ще не до кінця вивчена.

У мозку взаємодіють дві системи: система, що викликає сон, і система пробудження. Друга може брати верх над першою.

Стадії сну

Повільний сон

При засипанні, альфа-ритми – мозкові хвилі, характерні для дорослого, що знаходиться в бадьорому стані з закритими очима, - плавно змінюються повільними хвилями. В міру поглиблення сну поступово сповільнюється частота мозкових хвиль і збільшується їхня амплітуда. Досягнення глибокого сну займає 30-45 хвилин, після чого процес звертається назад, займаючи 30-45 хвилин для повернення в стадію легкого сну. Протягом цієї фази постуральні м'язи зберігають тонус, а швидкість серцебиття і подиху незначно сповільнюється .

Швидкий сон

Під час цієї фази сну електроенцефалограма (ЕЕГ) показує графік (паттерн) мозкових хвиль, подібний зі станом бадьорості. Протягом цієї фази очі під закритими повіками швидко переміщаються. Постуральні м'язи цілком втрачають тонус, але м'язи кінцівок і лиця смикаються в такт з рухом очей. Подих, серцебиття і кров'яний тиск піддаються нерегулярним змінам. Під час швидкого сну в чоловіків виникає ерекція, навіть у тих, хто не може досягти ерекції в нормальних умовах унаслідок нервового розладу. Якщо людину розбудити в цій стадії, то вона говорить про те, що бачила сон.

Протягом 7-8 годинного нічного сну мозок проходить цикли глибокого сну, що тривають у середньому від 30 до 90 хвилин, з яких випливають 10-15 хвилинні епізоди швидкого сну. До кінця ночі, якщо людину не тривожити, тривалість повільного сну зменшується, а кількість епізодів швидкого сну збільшується.

Необхідність сну

Під час глибокого сну в дітей підвищується вироблення гормону росту. У цей час також відбуваються відновні процеси і замінюються мертві клітини. Під час швидкого сну цілком розслаблюються постуральні м'язи.

Людина, яка була в стані бадьорості довгий час, проходить періоди сильної утоми, але може переборювати їх і продовжувати функціонувати без сну. Однак люди, які протягом довгого часу позбавлені сну, стають усе більш дезорієнтованими і стомленими розумово і фізично.

Після приблизно 10 днів повної відсутності сну настає смерть. Видимо, ми спимо не тільки тому, що наше тіло має потребу у відпочинку. Для цього досить було б просто полежати. Насправді протягом сну тіло регулярно ворушиться, щоб запобігти затікання м'язів. Якщо ми не спимо кілька днів підряд, автоматичні процеси в нашому організмі можуть продовжувати функціонувати досить рівно. Видимо, мозок також здатний адаптуватися до періодів без сну, що триває 2-3 дні. Але згодом нестача сну приводить до дратівливості, ірраціональності, галюцинації і божевіллю. Мозок під час сну не відпочиває. Деякі нейрони, щоправда, дезактивізуються при цьому, але зате в справу вступають інші. Діяльність мозку продовжується.

Думають, що одна з функцій сну – це дозволити відбутися змінам у мозку, щоб включитися механізми навчання і запам'ятовування. Крім того, здається, що наші відчуття фізичної утоми створюються мозком через його небажання продовжувати керувати тілом.

Ці ідеї, при тому, є лише гіпотезами. В міру продовження дослідження мозку можуть бути відкриті і функції сну.

Традиційно вважається, що потреба в сні зменшується з віком і що люди старше 65 років сплять у середньому не більш 5 з половиною годин. Однак дослідження показують, що потреба в сні залишається постійною з часу настання статевої зрілості.

Тривалість сну не зв'язана ні зі статтю, ні з фізичною активністю, ні з дієтою, ні з інтелектом. Це глибоко особиста характеристика, зв'язана, можливо, з дитячими звичками або психологією.

Щоб сон міг якнайкраще виконати свою життєво важливу функцію, необхідні сприятливі умови. Намагайтеся лягати спати завжди в один і той же час, не їжте багато на ніч. За годину до сну припиняйте всякі серйозні розумові заняття і важку фізичну роботу, краще прогуляйтеся, хоч небагато.

Усім, а особливо дітям, спати потрібно в як можна більш спокійній обстановці. Спіть обов'язково в добре провітреній кімнаті, а ще краще при відкритій кватирці. Не бажано закриватися ковдрою або подушкою занадто тепло. Виконуючи ці нескладні поради, ви навчитеся швидко засипати, і сон ваш буде глибоким і повноцінним.

Порушення сну

Існує кілька розладів сну. Одне з найпоширеніших – безсоння. Звичайна його причина - нервова перевтома, тривала напружена розумова праця, іноді хвилювання, викликані неприємностями, а часом і приємними переживаннями, гучні ігри або читання перед сном. Ситна вечеря, велика кількість рідини, випитої незадовго до сну, також можуть викликати безсоння.

Кращий засіб від безсоння – правильний режим праці і відпочинку, регулярне перебування на свіжому повітрі, достатнє фізичне навантаження. Іноді при безсонні буває корисно зробити теплу ванну на ніч. Якщо всі ці міри не допомагають, потрібно звернутися по допомогу до лікаря.

Широко відоме, але рідко зустрічається таке порушення сну як лунатизм , що виявляється в тім, що сплячий, не пробуджуючись, устає з постелі і починає бродити по будинку, іноді піднімається на дах або ходить по карнизі, виявляючи дивну спритність у рухах. Незабаром він повертається до себе і лягає в постіль. Ранком він звичайно нічого не пам'ятає про свої нічні "пригоди". Колись думали (а багато хто вірять цьому і зараз), що причина подібних мандрівок сплячого – якийсь таємничий вплив місяця (звідси і слово "лунатизм"). Насправді ж місяць тут ні причому. Люди, що страждають лунатизмом, бродять і в безмісячні ночі, а іноді і під час денного сну. Тому в науці прийнято називати такий розлад сомнамбулізмом або ходінням у сні . Ходіння в сні – це сон, при якому частини мозку, що контролюють м'язи, залишаються в стані бадьорості. Ходіння в сні викликаються спалахами порушення в окремих ділянках сплячого мозку, найчастіше в рухових центрах. Такі спалахи порушення виникають по різних причинах, наприклад нерідко лунатизм може бути ознакою епілепсії, що розвивається. Буває, що ходіння у сні викликано отруєнням отрутами глистів. Таку людину ні в якому разі не слід лякати, треба постаратися обережно укласти її в постіль або дуже спокійно, тихенько розбудити. Лунатизм піддається лікуванню.

Паралізоване пробудження – це стан, коли людина просипається, але не може відразу рухатися. (Причина цього відома і зв'язана з гормоном росту.)

Найбільш рідкий розлад сну – летаргія , або неприродно тривалий сон (від декількох днів до багатьох місяців). Відомі випадки, коли летаргічний сон тривав роки. І. П. Павлов спостерігав хворого, що проспав 20 років. Одна з причин летаргії – сильна перевтома нервової системи. Буває, що тривалий сон викликається інфекційним процесом у мозку, наприклад епідемічним енцефалітом. Випадки летаргії послужили приводом для легенд про зачарованих "сплячих красунь" і страшних розповідей про людей, яких поховали заживо, не зумівши відрізнити їхній сон від смерті. У наш час такі випадки виключені, тому що існують надійні способи запобігти подібним сумнівам.

Сновидіння

Сновидіння займають у середньому другу годину нічного сну , що триває 7,5 годин. Сни бачать усі, але багато людей не запам'ятовують своїх снів. Якщо сплячого розбудити посередині швидкого сну, він згадає дуже яскравий сон. Якщо його розбудити через 5 хвилин після закінчення періоду швидкого сну, у нього залишиться лише неясне пригадування сновидіння, а якщо його розбудити через 10 хвилин, він нічого не згадає.

У племінних суспільствах стародавнього світу і у всіх цивілізаціях, включаючи сучасну, задумувалися про значення сновидінь і зміст снів, вважалося істотним в інтерпретаціях минулих і поточних подій, а також пророкуванні майбутнього.

Протягом XX сторіччя психологи намагалися знайти наукове пояснення сновидінь.

Нерідко в сні ми бачимо самі несподівані, іноді забавні, часом страшні, а то і безглузді картинки і події. Прокинувшись ми дивуємося: "Присниться ж таке!" А деякі, пригадуючи побачене, вбачають у ньому якийсь загадковий, може бути, пророчий зміст. І намагаються знайти йому тлумачення.

Марновірні уявлення про "віщі" сни дуже старі. Ще в древні часи вигадливі образи, видимі в сні, насторожували уяву людей. Справді, як це пояснити? Людина провела всю ніч на своєму ложі, а на ранок, прокинувшись розповідає, що він тільки що побував у лісі, у якому колись бродив з людьми свого племені, що він розмовляв з давно померлими рідними і полював з ними на небачених досі ніким птахів і звірів.

Коли фантазія первісної людини вперше породила помилкове і примітивне уявлення про світ – віру в існування надприродних сил, що ніби-то ховаються в деяких предметах (їх називали фетишами), у тілах людей, тварин, рослин (їхній називали "парфумами" і "душами"), виникло "пояснення" і сновидінням: ними стали вважати пригодами "душі", що мандрує, поки спить її власник.

Такий погляд на сновидіння пережив тисячоріччя. Неосвічені і безпомічні перед силами природи, наші далекі предки створювали різні магічні обряди, гадання, пророкування, заклинання і т.п. Сновидіння, у яких ніби-то вирує душа сплячих зустрічається з душами померлих людей, з парфумами рослин і тварин, вони вважали ключем до таємниць майбутнього, що дозволяє заздалегідь довідатися волю богів. По сновидіннях намагалися угадати, чи буде вдалим задумане полювання, коли починати битву з ворожим плем'ям і чи благополучно, обране місце для житла.

Гадання і пророкування по снах були поширені в Єгипті й Індії, в античній Греції і Римі; особливо пишним кольором процвітала віра в "віщі" сни в середні віки. У минулому столітті багато темних людей користувалися тлумачами снів – "сонниками."

Передові вчені давно уже висловлювали думки про те, що в сновидіннях немає нічого загадкового, що вони являють собою результат пожвавлення в сні реально пережитого.

Ідеї Фрейда

Засновник психоаналізу австрієць Зіґізмунд Фрейд припускав, що сновидіння символізують несвідомі потреби і занепокоєння людини. Він затверджував, що суспільство жадає від нас придушувати багато з наших бажань. Ми не можемо впливати на них і часом змушені ховати їх від самих себе. Це нездорове і підсвідоме прагнення знайти рівновагу, представити свої бажання свідомому розумові у виді снів, знаходячи в такий спосіб вихід потребам, що придушуються.

Теорії Юнга

Швейцарський колега Фрейда Карл Густав Юнг бачив різні образи сновидінь як повні значення символів, кожний з яких може бути по-різному інтерпретований відповідно до загального контексту сну. Він вірив, що в стані бадьорості підсвідомість сприймає, інтерпретує події і досвід і учиться по них, а під час сну повідомляє це "внутрішнє" знання свідомості за допомогою системи простих візуальних образів. Він спробував класифікувати образи сновидінь по їхньому символічному значенню. Він вірив, що символи в системі образів сновидінь властиві всьому людству, що вони були сформульовані протягом еволюційного розвитку людського мозку і передавалися через покоління в спадщину.

Найкраще цей погляд виразив І. М. Сеченов , що назвав сновидіння "небувалою комбінацією колишніх вражень".

Цілком осягти внутрішній механізм, фізіологію сновидінь допомогло вчення про вищу нервову діяльність, і зокрема розкриття особливостей процесу гальмування. Досвіди показали, що перехід нервової клітини зі стану збудження до повного гальмування і назад відбувається через ряд проміжних, так званих гіпнотичних фаз. Коли сон глибокий, сновидінь не буває, але, якщо через ті або інші причини сила гальмівного процесу в окремих клітинах або ділянках мозку слабшає і повне гальмування змінюється в одній з перехідних фаз, ми бачимо сни. Особливо цікава парадоксальна фаза. Клітини, що знаходяться в цій фазі відповідають на слабкі роздратування значно сильніше, ніж на сильні, а іноді на останні зовсім перестають відповідати. Для кіркових клітин, що знаходяться в парадоксальній фазі, напівстертий відбиток давнього переживання або враження може зіграти роль слабкого подразника, і тоді те, що здавалось давно забутим розбудить у нашому мозку барвистий і хвилюючий образ, що ми бачимо начебто наяву.

На тлі різного гальмування під час сну нерідко яскраво спалахують ті тліючі в нашому мозку порушення, що зв'язані з бажаннями і прагненнями, що наполегливо займають нас протягом дня. Цей механізм (який фізіологи називають пожвавленням дрімаючих домінант) лежить в основі тих нерідких сновидінь, коли ми бачимо реально виконане те, про що наяву лише мріємо.

Чому


9-09-2015, 16:59


Страницы: 1 2
Разделы сайта